طب سالمندي

طب سالمندی و پزشک سالمندان يك رشته تخصصي باليني پزشكي مي باشد. كه سبب تربيت نيروي متخصص و آموزش ديده در حوزه هاي گوناگون پزشكي، اجتماعي و روانشناسي در مورد سالمندان است. يك سالمند پس از مراجعه به يك پزشك با تخصص طب سالمندي از نظر ابتلا به تمامي بيماري هاي احتمالي مورد بررسي قرار مي گيرد. و ضمن بررسي تمامي بيماري هاي زمينه اي و همچنين داروهايي مصرفي، مراحل درمان بيماري هاي يافت شده را شروع مي نمايد. تا پس از درمان بيماري، سالمند با آسودگي خاطر بيشتر به جامعه كه نياز به اين سرمايه هاي غني دارد، برگردد.

طب سالمندی و پزشک سالمندان

طب سالمندی و پزشک سالمندان

در بسياري از مقاله هاي سايت رادمان اعلام شده است. در صورت انتخاب چنين رويه غذايي و يا ورزشي حتما قبل از انجام دادن آن با پزشك خود مشورت نماييد. حال اين سوال مطرح مي شود، كدام پزشك با كدام تخصص؟ افراد سالمند در زمان سالمندي خود جهت حفظ سلامت جسمانی و روحی خود با پزشكان متعددي كه داراي تخصص هاي گوناگوني مي باشند در ارتباط هستند. كمي به عقب بر گرديم و به دوران پس از جواني تا ميان سالي فكر كنيم. در اين دوران به چه پزشك هايي به صورت متناوب مراجعه مي كرديم؟ غالبا پاسخ سه حرف دارد، هيچ!

اصل مشكل ما همين مي باشد. در دوران جواني تا ميان سالي غالبا در زمان رخداد بيماري، به انتخاب پزشك براي رفع آن بيماري وادار مي شويم و پس از رفع بيماري تا علائم بيماري ديگري، به صورت متناوب توسط پزشك معاينه نمي شويم. حال آنكه اگر به فكر دوران سالمندي با كيفيت هستيد. هم اكنون يك پزشك را به عنوان پزشك مرجع خود انتخاب نماييد. براي افراد جوان تا ميانسال پزشكان عمومي و يا داراي تخصص داخلي پزشكان مناسبي جهت انجام معاينات دوره اي براي حفظ سلامت افراد مي باشند. در صورتي كه اين پزشكان متوجه بيماري در بدن ما شوند. كه نياز به تخصص ویژه ای دارد و به راحتي ما را به پزشك متخصص متصل مي نمايند.

در دوران سالمندی چگونه از بیماری ها و عوارض آنها مواظبت کنیم

    در دوران سالمندي شیوع بیماري ها و عوارض آنها به طرز قابل توجهی بالا می رود که می تواند اثرات و هزینه هاي بسیار بر زندگی سالمندان، خانواده ها، و مراقبین سالمندان و سیستم بهداشتی درمانی وارد کند. با توجه به موارد گفته شده، راه اندازي رشته تخصصی طب سالمندان، و تربیت پزشکان متخصص سالمندان، نقش بسیار مهمی در پیشگیري، درمان بیماري ها و سندرم هاي دوران سالمندي و توان بخشی داشته و ارائه خدمات بهداشتی درمانی مورد نیاز آنان، باعث حفظ عملکرد، استقلال و افزایش کیفیت زندگی سالمندان خواهد شد.

طب سالمندان (Geriatrics) مشابه طب کودکان (Pediatrics)یک تخصص موصوف به سن تعریف می شود. که تمامی مسائل پزشکی و روانشناختی و اجتماعی مربوط به گروه سنی معینی را موضوع بحث قرار می دهد. و به مشکلات جسمی، روانی، عملکردي و اجتماعی سالمندان در کلینیک هاي سرپایی و بستري در بیمارستان، در شرایط حاد، تحت حاد، مزمن و مراقبت هاي مراحل آخر زندگی و نگهدارنده (Palliative) و خانه هاي سالمندان می پردازد.  

طب سالمندی و پزشک سالمندان
طب سالمندی و پزشک سالمندان

راهکار جایگزین طب سالمندی و پزشک سالمندان

مطرح كردن مجدد آمار افراد بالاي شصت سال چه در سال جاري و چه در سال هاي آينده تنها يك گزارش آماري داراي نمودارها و جداول گوناگون نيست. اگر هم اكنون به فكر ارائه زيرساخت هاي مناسب نباشيم. يك معضل در سال هاي آينده در زمينه سلامت سالمندان خواهيم داشت. در حال حاضر بهترين گزينه براي دريافت مشاوره پزشكي و انتخاب يك پزشك به عنوان پزشك سالمند، پزشكان عمومي و يا متخصصين داخلي مي باشند.

بنابراين پيشنهاد مي گردد. منتظر بروز علائم بيماري نشويم و به طور متناوب سطح سلامت سالمندان را از طريق اين پزشكان بررسي كنيم. چرا كه در زمان بروز علائم يك بيماري، فرصت پزشك براي درمان آن بسيار محدود مي شود. جهت حفظ سلامت خود و جامعه، به جاي دريافت اطلاعات پزشكي از كانال هاي غير تخصصي پزشكي در شبكه هاي مجازي و يا تشخيص خودسرانه بيماري با تماشاي يك برنامه تخصصي پزشكي، به پزشكان كشورمان مراجعه نماييم.

چالش های حوزه طب سالمندی

یکی از چالش هاي بزرگ کشورهاي در حال توسعه، در حوزه سلامت در قرن بیست و یکم، مراقبت از تعداد روز افزون افراد سالمند است. در سال 1982 ،سازمان ملل متحد در گردهمایی نمایندگان 124 کشور، دهه 1980 را دهه سالمندان اعلام کرد. و پیرامون مسائل مربوط به سالخوردگی جمعیت به بحث نشست. طبق تخمین سازمان ملل در سال 1950 حدود 200 میلیون سالمند بالاتر از سن 60 در جهان وجود داشته است.

در سال 2000 تعداد آنها به حدود 590 میلیون رسیده است. و تا سال 2025 از مرز یک میلیارد و یکصد میلیون نفر تجاوز خواهد کرد. براساس نشریه هاي مرکز آمار ایران جمعیت سالمندان بالاي 60 سال در ایران در سال 1390 بیش از شش میلیون نفر بوده است. که معادل 2/8 درصد کل جمعیت ایران است. فرد سالمند با وجود زمینه نامساعد ناشی از کهولت، در صورتی که فشار و استرس اضافی بر او تحمیل نشود می تواند به زندگی مستقل خود ادامه دهد. و از وابستگی به دیگران و یا زندگی در آسایشگاه بی نیاز باشد.

ولی هر گونه بار اضافی مانند بروز یک بیماري حاد، مصرف داروها و یا بروز عفونت ها می تواند عامل بر هم زننده تعادل و پایداري فرد سالمند گردد. و کاردکرد اعضاء و دستگاه هاي مختلف بدن وي را مختل نموده و باعث بروز تظاهرات شایعی مانند اختلال هوشیاري، کاهش تحرك، کاهش توانایی در حفظ تعادل و افزایش سقوط، بی اختیاري ادرار یا مدفوع و بالاخره کاهش در عملکرد اجتماعی و حتی مرگ او گردد.

طب سالمندی و پزشک سالمندان

رادمان در خدمات طب سالمندی

مرکز خدمات پزشکی پرستاری رادمان ، خدمات  طب سالمندی  برای گروه های مختلف را تحت عنوان سالمند ، دستور کار خود قرار داده است. این مرکز فعالیت خود را با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به صورت 24 ساعته و در تمام روزهای سال آغاز کرده است. امیدواریم بتوانیم برترین کیفیت خدمات درمانی و مراقبتی را به شما عزیزان ارائه دهیم. مراقبین و پرستاران گروه پرستاری در منزل رادمان افرادی با تحصیلات و سابقه کاری مرتبط می باشند. که قادر به انجام وظایف محوله با بهترین کیفیت و مبتنی بر دانش روز دنیا هستند.

مجموعه رادمان چه خدماتی ارائه میدهد ؟

مرکز خدمات پرستاری در منزل رادمان ، خدمات درمانی و مراقبتی برای گروه های مختلف را تحت عنوان پرستار کودک ، پرستار سالمند ، پرستار بیمار در دستور کار خود قرار داده است. این مرکز فعالیت خود را با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به صورت 24 ساعته و در تمام روزهای سال آغاز کرده است

یکی از چالش های حوزه ی طب سالمندی در سال 1982

یکی از چالش هاي بزرگ کشورهاي در حال توسعه، در حوزه سلامت در قرن بیست و یکم، مراقبت از تعداد روز افزون افراد سالمند است. در سال 1982 ،سازمان ملل متحد در گردهمایی نمایندگان 124 کشور، دهه 1980 را دهه سالمندان اعلام کرد و پیرامون مسائل مربوط به سالخوردگی جمعیت به بحث نشست. طبق تخمین سازمان ملل در سال 1950 حدود 200 میلیون سالمند بالاتر از سن 60 در جهان وجود داشته است.

طب سالمندی چیست؟

طب سالمندي يك رشته تخصصي باليني پزشكي مي باشد كه سبب تربيت نيروي متخصص و آموزش ديده در حوزه هاي گوناگون پزشكي، اجتماعي و روانشناسي در مورد سالمندان است.