وظایف پرستار بیمار در منزل

خدمات پرستاری در منزل همانطور که از نام آن مشخص است، وظایف پرستار بیمار در منزل مراقبت و نگهداری از بیمار در خانه خود می باشد. البته گاها خانواده ها برای مراقبت بهتر از بیمار خود در بیمارستان و یا خانه سالمندان و یا سایر موسسات نیز پرستار بیمار استخدام می‌کنند. اما بطور کلی پرستاری که قرار است از بیمار مراقبت کند حتما باید تخصص و تجربه کافی در زمینه بیماری مربوطه را داشته باشد.

علاوه بر این اکثر پرستاران بیمار مدرک بهیاری و یا پرستاری دارند. دادن دارو به بیمار طبق تجویز پزشک معالج، بررسی وضعیت بیمار مثل چکاپ زمانبندی شده فشار خون، تعویض پانسمان، تزریقات، انجام فیزیوتراپی در منزل و … همه از مواردی است که پرستار حرفه ای و با تجربه در حین انجام خدمت بصورت کلی برای بیمار انجام می‌دهد. البته در موارد خاص ممکن است پرستار وظایف تخصصی تری نیز داشته باشد:

  • پرستاری از بیماران جراحی شده و در بستر
  • پرستاری از بیماران سرطانی
  • پرستاری از بیماران اعصاب و روان
  • پرستاری از بیماران جراحی شده
  • پرستاری از بیماران ICU،CCU،CVA،CP، MS

وظایف پرستار کودک در منزل

گاها ممکن است بیمار یک کودک و یا سالمند باشد که در این حالت پرستار سالمند متخصص و آشنا به بیماری و یا یک پرستار کودک آشنا با موضوعات و بیمارهای کودکان به منزل شما اعزام خواهد شد. پرستار کودک عموما از بچه‌ها در منزل شخصی افراد مراقبت می‌کند. مسئولیت‌ها و وظایف پرستار کودک با توجه به سن کودکان متفاوت خواهد بود. بطور مثال پرستاری که از یک نوزاد چند ماهه مراقبت می‌کند، وظیفه تعویض پوشک، نظافت و استحمام، غذا دادن به موقع و همچنین خواباندن وی را عهده خواهد داشت.

در حالیکه در پرستاری و مراقبت از کودک در سنین بالاتر وظیفه پرکردن اوغات فراغت، بازی و آموزش وی نیز به سایر وظایف مراقب اضافه خواهد شد. در صورتی که کودک دارای مشکل جسمی خاص و بیماری خاصی باشد، پرستارانی که دارای اطلاعات پزشکی و مدرک هستند می‌توانند پروسه درمان را در منزل همراه با آموزش و مراقبت به عهده بگیرند.

ویژگی های پرستار کودک

یکی از ویژگی های بارز شخصیتی پرستاران کودک صبوری و مهر و محبت فراوان است. این افراد از کودکان همچون فرزند خود مراقبت نموده و تلاش در پرورش عالی آنها خواهند داشت. علاوه بر این شما می توانید عادات خاص کودک خود را با وی درمیان گذاشته و یا به شیوه ای که مد نظر شماست طبق اصول تربیتی شما با کودک دلبندتان رفتار نماید. مدل همکاری پرستار با شما، بسته به نیاز فرزندتان و شما ممکن است بصورت مقطعی و یا شبانه روزی باشد.  یکی از مهمترین وظایف پرستار کودک حمام کردن کودک و رسیدگی به نظافت شخصی وی می‌باشد.

پرستار نوزاد

این مورد در خصوص نوزادان شامل شستشو و تعویض پوشک و در کودکانی که راه می‌روند، شامل بردن به دستشویی و حمام و همراهی بچه در مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها می‌باشد. یکی از مهمترین وظایف پرستار کودک حمام کردن کودک و رسیدگی به نظافت شخصی وی می‌باشد. این مورد در خصوص نوزادان شامل شستشو و تعویض پوشک و در کودکانی که راه می‌روند، شامل بردن به دستشویی و حمام و همراهی بچه در مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها می‌باشد.

خدمات پرستاری در منزل
خدمات پرستاری در منزل

نگهداری و مراقبت از سالمندان در منزل

  امروزه با توجه به مشغله های کاری افراد خانواده حضور یک پرستار برای نگهداری سالمند و کمک به بهتر شدن شرایط زندگی افراد مسن لازم و ضروری به نظر میرسد. اهمیت رفتار پرستار سالمند و چگونگی نگهداری از سالمند در منزل و تجارب او موجب می شود تا فرد سالمند بتواند در شرایط خوب و  با آرامش در محل سکونت خود نگهداری شود. مراقبت سالمند برای پرستار منزل هر چقدر هم که سخت باشد، در اولویت کار قرار می گیرد. وظایف پرستار سالمند با توجه به شرایط سالمندان متفاوت می‌باشد.

در بحث نگهداری و مراقبت از سالمند موضوع مهم هنگام استخدام پرستار سالمند این است. که افراد خانواده باید تمام نیازهای والدین خود را به صورت دقیق و صحیح برای پرستار سالمند شرح دهند. سالمندان ممکن است خلق و خویی تند داشته باشند، و این پرستار سالمند است. که با رفتار خوب و تجربه کافی در مورد نگهداری از سالمند در منزل، به بهترین شکل ممکن از سالمند عزیز نگهداری کند. پرستار سالمند در منزل کلیه امور منزل مانند آشپزی، تمیز کردن خانه، بردن به حمام، یادآوری داروهای سالمند و هم صحبتی با او را باید انجام دهد.

انتخاب نگهدار سالمند حرفه‌ای

انتخاب پرستار جزء بخش های مهم نگهداری سالمند در منزل است. پرستار سالمند باید توانایی ارتباط برقرار کردن با والدین شما و همچنین توانایی انجام امور شخصی آنها را داشته باشد. یک پرستار سالمند حرفه ای که از یک سازمان یا موسسه دارای مجوز درخواست می شود بهترین گزینه برای کمک به سالمندانی است که با وجود ناتوانی جسمی نیاز به یک زندگی مستقل دارند.قبل از استخدام نگهدار سالمند در مورد توانایی های او سوال کنید. پرستار سالمند حرفه ای باید آموزش هایی در مورد رفتار با سالمند و چگونگی نگهداری سالمند در منزل و همچنین اطلاعات پرستاری مهارت های لازم را داشته باشد. خدمات پرستاری در منزل جایگزین مناسبی برای درمان در بیمارستان است. بدیهی ست در این شرایط بیماران، از حضور افراد خانواده در منزل و حمایت عاطفی و مراقبت دلسوزانه آنها نیز بهره برده که روند بهبودی را سرعت می بخشد.

خدمات پرستاری در منزل

رادمان در خدمات پرستاری در منزل

مرکز خدمات رادمان فعالیت خود را به صورت شبانه روزی و در تمامی ایام سال، حتی تعطیلات، در زمینه پرستار سالمند ، پرستار کودک ، پرستار بیمار در منزل ارائه می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید جهت استفاده از مشاوره رایگان با تلفن‌های تماس مرکز در ارتباط و یا با ارسال فرم مشاوره منتظر تماس کارشناسان ما در اسرع وقت باشید.