تعویض سوند در منزل

سونداژ ادراری روشی است که به وسیله آن یک سوند ادراری در بدن قرار می‌گیرد. تا تخلیه یا جمع آوری ادرار از مثانه انجام شود. انجام آن از طرف افراد دارای تخصص پزشکی همیشه بهتر است. زیرا هرگونه صدمه به دستگاه ادراری، ناراحتی و عفونت جلوگیری شود. با در دسترس بودن خدمات درمانی در منزل، به راحتی و بدون نگرانی عمل سونداژ ادراری در اسایش خانه برای شما انجام می شود.

علائم عفونت ادراری چیست

 • تب
 • تکرر ادرار
 • سوزش ادرار
 • وجود خون در ادرار

سونداژ ادراری در موارد زیر تجویز می شود

 • بی اختیاری ادرار
 • احتباس ادرار
 • جراحی بر روی پروستات یا دستگاه تناسلی.
 • اسکلروز چندگانه
 • آسیب نخاعی
 • دمانس

نحوه تعویض کیسه تخلیه

در طول روز از کیسه تخلیه متصل به پا و هنگام خواب از کیسه تخلیه شب استفاده می شود. برای تعویض کیسه سوند نیاز به رعایت به موارد زیر نیاز است:

تعویض سوند در منزل
 1. دست های خود را با آب گرم و صابون بشویید

اطمینان حاصل کنید که دست­ها و ساعدهای خود را به خوبی با صابون آغشته کرده‌اید. و حداقل ۲۰ ثانیه آنها را به همدیگر بمالید. هنگامی که خارج کردن سوند را تمام کردید، همان روش شستشوی بالا را تکرار کنید.

2.برای خارج کردن سوند در یک حالت (پوزیشن) راحت قرار بگیرید

شما باید از کمر به پایین لباس‌های خود را دربیاورید. بهترین حالت برای از خارج کردن سوند، خوابیدن به پشت و خم کردن زانوهایتان است. سپس کف پا را روی زمین بگذارید. شما همچنین می ‌توانید در حالت پروانه‌ای قرار بگیرید. بدین ترتیب که ابتدا دراز کشیده و زانوهای خود را از هم جدا کنید و پا را با هم جفت کنید. به پشت بخوابید، همچنین مجاری دفع ادرار و مثانه را شل کنید. این کار خارج کردن سوند را راحت تر می‌کند.

3.دستکش‌ها را بپوشید و لوله‌ی سوند را تمیز کنید

این امر مهم است که دستکش بپوشید تا خطر ابتلا به هر گونه عفونتی را کاهش دهید. هنگامی که دستکش‌ها را پوشیده‌اید، از الکل برای تمیز کردن دریچه‌ی اتصال (یعنی جایی که لوله‌ی ادراری به کیسه‌ی سوند متصل می‌شود) استفاده کنید. شما همچنین باید اطراف سوند را نیز تمیز کنید. اگر شما یک مرد هستید، از محلول نمکی (آب شور) برای تمیز کردن مجرای موجود بر روی آلت استفاده کنید. اگر شما یک زن هستید، از محلول شور برای پاک کردن اطراف لگن و مجرای ادرار استفاده کنید. پاک کردن را از مجرای ادراری شروع کنید و سپس به جلو حرکت کنید، بدین ترتیب از گسترش باکتری جلوگیری می‌کنید.

تعویض سوند در منزل
تعویض سوند در منزل
4.دریچه ی بالون سوند خود را مشخص کنید

لوله‌ی کاتتر دارای دو پورت (دریچه) است. یک دریچه ادرار را به داخل کیسه‌ی ادرار هدایت می‌کند. پورت دیگر به شما این امکان را می‌دهد. تا یک بالون کوچک پر شده از آب را به آن ببندید. این عمل سوند را در داخل مثانه نگه می‌دارد. دریچه‌ی بالون باید دارای یک درب رنگی در انتهای خود باشد. شما همچنین می‌توانید اعداد چاپ شده‌ای را بر روی شیر بالون ببینید.

5.باد بالون سوند را خالی کنید

بالون کوچک موجود در داخل مثانه‌ی شما نیاز دارد که تخلیه شده یا بادش خالی شود تا بتوان سوند را برداشت. ارائه دهنده‌ی خدمات پزشکی شما باید یک سرنگ کوچک (۱۰ میلی لیتر) را تهیه کند. این سرنگ باید دقیقا ً به داخل پورت بالون متصل شود. این عمل را با یک حرکت قوی و پیچشی به سمت جلو انجام دهید. به آرامی و با دقت، سرنگ را از پورت بیرون بکشید

   6.سوند را بردارید

 در صورت امکان، لوله‌ی سوند را با استفاده از فورسپس شریانی محکم ببندید، و یا با یک نوار لاستیکی بپوشانید تا از ریخته شدن ادرار موجود در سوند جلوگیری کند. سپس، به آرامی سوند را از مجرای ادرار بیرون بکشید. این کار باید به آرامی انجام شود. اگر احساس می‌کنید که سوند بیرون نمی آید، این به این معنی است که احتمالاً در بالون، آب وجود دارد. در صورتی که این امر صادق باشد، شما باید یک سرنگ را به پورت بالون فروکنید و هرگونه آب اضافی را همانند مرحله‌ی قبل، بردارید. مردها ممکن است همزمان با ارج کردن بالون از مجاری ادراری، احساس خستگی کنند. این امر عادی است و جای نگرانی نیست.

تعویض سوند در منزل
تعویض سوند در منزل
   7.بررسی کنید که سوند سالم باشد

تعویض سوند در منزل :اگر به نظر می‌رسد که سوند شکسته شده یا ترک خورده است. ممکن است قطعه‌ای در داخل آن گیر کرده باشد. در صورتی که این مورد صحت داشته باشد. بلافاصله با مجموعه درمانی خود تماس بگیرید. اگر این مورد پیش بیاید، سوند را دور نریزید. بلکه آنرا به ارائه دهنده‌ی مجموعه پرستاری خودتان نشان دهید تا بررسی کند. چنین پنداشته شده است که این سرنگ‌ها با پسماندهای زیستی آلوده نیستند. زیرا مایعات بدن در این مسیر وجود ندارد. مگر اینکه بالون بترکد. این سرنگ‌ها را می‌توان از طریق وسایل نرمال و در یک ظرف پلاستیکی سخت که دارای یک درب است، دفع کرد.

رادمان در خدمات تعویض سوند در منزل

خدمات تعویض سوند در منزل یکی ازکارهایی است که در زمینه پرستاری مجموعه رادمان انجام میدهد. این مرکز فعالیت خود را با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به صورت 24 ساعته و در تمام روزهای سال آغاز کرده است.

امیدواریم بتوانیم برترین کیفیت خدمات درمانی و مراقبتی را به شما عزیزان ارائه دهیم. مراقبین و پرستاران گروه پرستاری در منزل رادمان افرادی با تحصیلات و سابقه کاری مرتبط می باشند که قادر به انجام وظایف محوله با بهترین کیفیت و مبتنی بر دانش روز دنیا هستند.